Konut sitelerindeki elektrikli araç şarj üniteleri “fiyat avantajı ve konfor” sağlıyor

Türkiye’de elektrikli araç kullanıcı sayısının artmasıyla altyapısı gelişen şarj ünitelerinin konut sitelerinde kurulması, sürücülere uygun fiyatlarla konforlu şarj imkanı sunuyor.

Elektrikli araç ekosisteminin sağlıklı ve sürdürülebilir şekilde gelişmesi için çalışmalar devam ederken söz konusu çevre dostu ve yenilikçi sistemin oluşturulması için önemli adımlar atılıyor.

itelerde, konut idaresi tarafından başvurusu yapılan şarj üniteleri için izin süreci yaklaşık 1 ay sürüyor.

Kurulumu firmalar tarafından yapılan şarj üniteleri için site yönetimi herhangi bir ücret ödemiyor. Söz konusu yatırımın firmaları maliyeti 50 bin liraya kadar çıkabiliyor.

Kullanıcılar seçtikleri şarj firmalarına ait mobil uygulama üzerinden şarj ünitesi randevusu alma, şarj işlemi, kullanılan elektriğin bedelini ödeme gibi işlemleri gerçekleştirebiliyor.

“Site sakinlerine uygun fiyatlandırma sunuluyor”

Şarj istasyon ağı Voltrun Enerjinin İç Anadolu İş Geliştirme Yöneticisi Naim Eroğlu, AA muhabirine, son dönemde şarj ünitesi taleplerinde artış olduğunu söyledi.

Şarj ünitelerinin kurulumlarının izne tabi olduğunu ve iki aşamadan oluştuğunu anlatan Eroğlu, bu kapsamda elektrik dağıtım firmalarından kurulum yapılabilmesi için “olumlu görüş” raporu alınması ve site yönetiminin genel kurul kararının olması gerektiğini ifade etti.

Eroğlu, enerji dağıtım firmasının onay vermesinden sonra belediyeden alınan yer seçme ve faaliyet belgesi sonrasında şarj ünitesi kurulumunun yapılabildiğini aktardı.

Konut ve siteler gibi zaman kısıntısı olmayan yerlerde “yavaş şarj” olarak tanımlanan AC cihazları kurulduğunu dile getiren Eroğlu, şöyle devam etti:

“AC şarj cihazları, site yönetimlerini zorlayacak maliyetler değil. İki tür maliyetimiz oluyor. Birincisi cihaz maliyeti, ikincisi altyapı maliyeti. Altyapı maliyeti enerjiyi alacağımız sayaçtan, kuracağımız üniteye kadar olan elektriksel cihazları kapsıyor. Bu şarj istasyonlarının elektrikli araç kullanıcıları için iki faydası var. Zamanla ilgili herhangi bir kısıtlama olmadığı için site sakinleri çok rahat bir şekilde araçlarını şarj edebiliyorlar. İkincisi de konut sitelerine özel fiyat tarifeleriyle ve indirimlerle elektrikli araç kullanıcıları halka açık noktalardaki, dışarıdaki şarj ünitelerine göre daha uygun fiyatlara araçlarını şarj edebiliyor.”

Sukent Sitesi İşletme Müdürü Sibel Yazıcı, son altı ayda site sakinlerinin kullandığı elektrikli araç sayısının 160’a ulaştığını söyledi.

Bu hafta itibarıyla site içindeki elektrikli araç şarj ünite sayısını 9’a çıkaracaklarını belirten Yazıcı, şöyle konuştu:

“Site yönetimi olarak site sakinlerine maliyet yansıtmadık. Bize külfeti yok. Ücretlendirmede ise her şey kayıt altında. Elektrikli araç sahipleri için elektrik kullandığı miktar kayıt altında bulunuyor. Elektrikli aracı olmayan sakinlere ise şarj ünitesi ödeme yükümlülüğü yok. Benim aracım yaklaşık 70 kilovat elektrik ile tam olarak dolabiliyor. Benzinle doldurduğumuz deponun neredeyse dörtte bir maliyetini sağlıyor. Özellikle şarj ünitesi için çalıştığımız firmada kampanyalar oluyor. Ev ve iş yeri gibi iki nokta belirlenip indirimli elektrik kullanabiliyoruz. Araç tam şarj olduğunda yaklaşık 500 kilometre yol yapabiliyoruz.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/konut-sitelerindeki-elektrikli-arac-sarj-uniteleri-fiyat-avantaji-ve-konfor-sagliyor/3198025