Voltrun, EPDK’dan Şarj Ağı İşletmeci Lisansını Aldı!

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları alanında Türkiye’nin öncü şirketlerinden Voltrun, EPDK tarafından Şarj Ağı İşletmeci Lisansı aldı.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonları alanında Türkiye’nin öncü şirketlerinden Voltrun’ın, Şarj Ağı İşletmeci Lisansı almak üzere yaptığı başvuru, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından onaylandı. Yayınlanan Şarj Hizmeti Yönetmeliği kapsamında, Türkiye’de 500 adet kadar şarj ünitesiyle ile en geniş yayılıma sahip şirketlerden olan Voltrun, hız kesmeden yatırımlarına devam ediyor. Voltrun, almış olduğu lisans ile Türkiye genelinde Şarj Ağı İşletmeciliği alanında faaliyet göstermeye devam edecek. 

Şarj Ağı İşletmeci Lisansı ile Yükümlülüklerimiz  Arttı.

Voltrun Genel Müdürü Berkay Somalı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Şarj Ağı İşletmeciliği faaliyetlerini lisans almaya tabi tutması ile sektörün önündeki engellerin kalkmasında büyük bir adım atılmış oldu.  Sıfır Emisyon Sıfır Karbon ile Sürdürülebilir Dünya Hedefine bir adım daha yaklaşılmış oldu. Elektrikli araç şarj istasyonlarının ülke çapında yaygınlaşması mobilizasyon için önemli bir faktör.  Kanuni düzenleme ile elektrikli araçların sayısının artacağını düşünüyoruz. Bununla birlikte lisans almamız ile yükümlülüklerimiz daha da arttı. Raporlama, müşteriye fiyat skalası sunma gibi zorunluluklar geldi. Lisansa tabi olarak faaliyetlerimiz denetlenmeye başladı. Ayrıca yönetmelikle birlikte kWsaat bazlı tarifeye geçildi. Kanuni bir düzenlemenin yürürlükte olmasının yatırımcıların sektöre ilgisini daha da arttıracağını düşünüyoruz.  Şarj Ağı İşletmeciliği Lisansı ile, kendi markaları ile operatörlük yapmak isteyen şarj ağı işletmecilerine sertifika verme hakkına sahip olduk. Kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ve Voltrun ağımızda kullandığımız “ezOperator Yazılım Platformunu”, kendi markalarıyla şarj hizmeti vermek isteyen tüm şarj ağı işletmecilerine sunuyoruz.’’ dedi.